pátek 4. září 2015

Původní verze článku, který vyšel dne 3.9.2015 na serveru ECHO24.CZ, než se proti jeho textu ohradili zástupci společnosti BOR.

Zápach a kouř. V obci vyrostla elektrárna načerno

Dřevoplynová elektrárna postavená v obci Kozomín na Mělnicku – a zřejmě postavená načerno – se stala předmětem sporu. Soukromá firma ji vybudovala lidem přímo za domy na ploše určené pro zemědělství po dohodě s vedením obce. Místní obyvatelé si navíc stěžují, že z elektrárny unikají nejrůznější pachy a kouř. Starosta obce ovšem kroky firmy BOR schvaluje i přes rozhodnutí pražského krajského soudu.

Malá obec s přibližně 400 obyvateli ležící 10 km severně od Prahy se stala místem zásadního sporu. Na jedné straně stojí kozomínský starosta Petr Koukolíček a firma BOR Biotechnology, a.s., na straně druhé jsou mnozí nespokojení obyvatelé Kozomína, kteří nesouhlasí s výstavbou elektrárny. Stížnosti obyvatel už ve svém rozsudku uznal i Krajský soud v Praze a stavbu na této půdě prohlásil za nelegálně vzniklou. „S rozhodnutím soudu nesouhlasíme a hodláme podat kasační stížnost,“ řekl na dotaz serveru ECHO24.cz starosta Kozomína Petr Koukolíček. „Soud zrušil změnu územního plánu, která byla řádně schválena,“ uvedl Koukolíček k rozhodnutí soudu ze 17. srpna.

Celý příběh kozomínského sporu začal v roce 2006, kdy firma BOR odkoupila chátrající areál obecního vepřína. V souladu s územním plánem měla na zakoupené půdě zachovat charakter zemědělské výroby, což měla dodržet plánovanou výrobou peletek a zpracování biomasy. Nad následným postupem příslušných úřadů a institucí se ale vznáší řada otazníků. Prvním z faktorů je cena, kterou za tyto pozemky zaplatila firma BOR. Ta je daleko nižší, než by ji stály pozemky určené pro průmyslovou činnost, které by pro elektrárnu měla firma zakoupit. Ty v kozomínské průmyslové zóně, která je zaplněná zhruba z 20 procent, stojí 1500 korun za m2 v porovnání se zemědělskou půdou, která zde vychází na 350 korun za m2. Tento záměr byl firmě obcí schválen s tím, že musí k areálu kvůli odlehčení obecních komunikací vybudovat příjezdovou silnici. „Nejen, že není do dnešního dne tato komunikace postavena, ale BOR Biotechnology, a.s. ani nemá vykoupeny potřebné pozemky,“ uvedla pro ECHO24.cz jediná opoziční zastupitelka Kozomína a spoluzakladatelka občanského sdružení „Hlasy Kozomína“ Klára Rothová.

Z Baham do Kozomína V roce 2010 předložila společnost BOR, jejíž akcionáři jsou výhradně subjekty se sídly na Bahamách, Kypru a Maltě (viz dokument v příloze), stavebnímu úřadu v Kralupech nad Vltavou záměr na „Zřízení provozovny pro zemědělskou výrobu spočívající v pěstování řasy, peletizaci biomasy a odpadového dřeva v bývalém areálu Kozomín“. Jelikož byl projekt v souladu s územním plánem, úřad ho schválil. BOR své stanovisko o rok později změnil na projekt s názvem „Technologie pro zpracování biomasy, odpadního dřeva a ostatních dřevních hmot pro peletizaci Kozomín“, ani z tohoto názvu ale nevyplývá, že se chystá konstrukce elektrárny. „V srpnu roku 2011 získal BOR stavební povolení na dřevoplynovou elektrárnu s výkonem 1,2 MWe, samozřejmě s potřebným souhlasem obce, aniž by někoho trápilo, že povolení bylo vydáno v rozporu s platným územním plánem,“ tvrdí Rothová. O rok později schválilo vedení obce změnu územního plánu č. 1, která de facto upravila územní plán na míru firmě BOR. „Změnu územního plánu zadávala obec, odsouhlasilo zastupitelstvo a tím otevřela cestu k výstavbě dřevoplynové elektrárny,“ argumentuje dále Rothová. „Stavební povolení je možné napadnout pouze rok od data nabytí právní moci, takže začátkem roku 2013 začal BOR bez rizika stavět.“ Během výstavby se o vznikající komplex začali zajímat někteří místní obyvatelé, kteří se podivovali, co jim to začíná růst za domy. Od toho nejbližšího je přitom elektrárna pouhých 70 metrů. Průmyslový areál na ploše cca 27 000 čtverečních metrů sahá někdy do výšky přesahující 17 m. Ani to nezabránilo firmě BOR v plánech pokračovat, a tak došlo v první řadě k navýšení výkonu elektrárny z 1,2 na 2,118 MWe a v řadě druhé k více než zdvojnásobení množství navážené suroviny z 11 tisíc na 26 tisíc tun. Tyto kroky opět schválil starosta Koukolíček, podle sdružení Hlasy Kozomína tak navíc učinil bez konzultace s ostatními zastupiteli. Žádná oficiální spolupráce s firmou a vedením obce ale podle Rothové neexistuje, společnost BOR nicméně Kozomínu přislíbila tři miliony korun, pokud dojde k realizaci elektrárny i plánované papírny. Hlasy Kozomína kvůli těmto i ostatním krokům několikrát kontaktovaly úřady s tím, že se porušují pravidla územního plánu i obecně náplň projektu, který má být oficiálně ve výstavbě. Opakované stížnosti na průběh celého projektu nebyly nikým vyslyšeny. V celé věci figuruje jako zmatený prostředník stavební úřad Kralup nad Vltavou, který prý k elektrárně neváhal například vydat čtyři protichůdná rozhodnutí během tří dnů.

‚Vychytávají mouchy‘ „Rozhodl o odstranění černé stavby, povolil prodloužení stavebního povolení, zahájil další řízení o změně stavby před jejím dokončením (změna technologie, navýšení výkonu) a ukončil řízení o odstranění černé stavby,“ popsala dále pro ECHO24.cz Klára Rothová. „Nakonec v březnu 2014 pak novou změněnou stavbu povolil.“ Na celý projekt dostala firma BOR i evropskou dotaci na více než 50 milionů korun. Zároveň plánuje v Kozomíně průmysl ještě posílit výstavbou papírny. I ta měla původně stát na zemědělské půdě hned v sousedství elektrárny. Nevole místního obyvatelstva vyústila až v referendum, které se vyjádřilo proti výstavbě papírny na plánovaném místě. Plán na její výstavbu v průmyslové zóně se v současnosti projednává. Mezitím začal zkušební provoz dřevoplynové elektrárny. Ten měl původně trvat do konce srpna letošního roku, firma ale zažádala o prodloužení lhůty do 31. prosince 2015. Už nyní si ale mnozí místní obyvatelé stěžují na nepříjemnosti spojené s blízkou polohou energetického komplexu, ze kterého čas od času stoupá dým nebo se z něj line nepříjemný zápach. To vedlo několik obyvatel obce k písemným stížnostem obecnímu úřadu. „Tyto stížnosti jsou vzhledem ke zkušebnímu provozu elektrárny pochopitelné, firma BOR zatím vychytává všechny mouchy,“ řekl serveru ECHO24.cz na dotaz ohledně zplodin a zápachu ve vesnici starosta Petr Koukolíček. Na situaci podle něj dohlížejí všechny povolané orgány včetně hygieny, která znečištění po dobu zkušební doby provozu elektrárny zaznamenává. Situace je nyní nejistá i kvůli plánované kasační stížnosti obce na rozsudek pražského krajského soudu. Starosta a zastupitelé za sdružení Starostové a nezávislí (STAN) jsou během hlasování ve značné přesile proti jediné zástupkyni sdružení občanů Kozomína, s Klárou Rothovou navíc podle jejích slov odmítají komunikovat a poskytovat jí jako zastupitelce potřebné dokumenty. O ty si prý musí starostu žádat skrze zákon o svobodném přístupu k informacím i obyvatelé obce. „Sekretářka obecního úřadu zasílá občanům obce informační emaily, kdy budou očkováni králíci, termín karnevalu, atd., ale kdy bude schůze zastupitelstva, to nezašle nikdy,“ popisuje vztahy s radnicí její členka Rothová. „Dělá to dojem, že si nepřejí, aby na veřejné schůze někdo chodil a bezostyšně to na schůzích dávají i najevo.“

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Mohli byste prosím zveřejnit i novou verzi článku? Nedaří se mi ji dohledat. Děkuji Váš obdivovatel

Anonymní řekl(a)...

http://echo24.cz/a/iYYg6/hlasy-kozomina-proti-elektrarne#4LvMbLZCfRf3KyuP.01
KM

Anonymní řekl(a)...

https://www.facebook.com/hlasy.kozomina?fref=ts
KM